Kilka słów o Costa Brava

Kilka słów o Costa Brava

Zwane często Dzikim Wybrzeżem Costa Brava to po prostu północno wschodnie wybrzeże hiszpańskie. Teren określanym tym mianem to dwustu kilometrowa linia brzegowa od granicy z Francja do Blanes, która stała się swego rodzaju mekką dla turystów odwiedzających ten rejon Europy. Magia miejsca (w turystycznym tego słowa znaczeniu) powstała głównie dzięki dobrej i stabilnej pogodzie – okres w jakim śmiało można wybrać się tam na wakacje zaczyna się w maju a kończy wraz z końcem października.

Czym to wybrzeże różni się od wielu innych riwier w południowej części Starego Świata? Jak to się dzieje, że tysiące ludzi każdego roku przyjeżdża właśnie tu by odpoczywać i bawić się na plaży?
Costa Brava potrafi zaczarować każdego, kto odwiedza to miejsce. Skaliste wybrzeże jest bardzo strome (na północy Pireneje właściwie kończą się w morzu ) i urzeka swoją surowością i dzikością. Takich miejsc jest już bardzo mało, stąd żywe zainteresowanie:

  • turystów – by zobaczyć magiczne miejsce
  • władz lokalnych – by utrzymać tego miejsca wyjątkowość

Skaliste wybrzeże jest tu poprzecinane małymi, piaszczystymi zatoczkami, w których każdy spragniony słonecznych kąpieli i słodkiego lenistwa znajdzie swoją oazę.

A do tego wszystkiego możemy odwiedzając różne z tutejszych miast i miasteczek dotknąć niemalże sporego kawałku bujnej i barwnej historii Hiszpanii, sięgając choćby po średniowieczne uliczki małych miast i starożytną stolice regionu – Gironę.

Do tego będąc na Costa Brava warto wybrać się przynajmniej na jeden cały dzień do Barcelony, tutaj znajdziemy piękne budowle Antonia Gaudiego i wspaniałe plaże np. Barcelonetę . Komunikację z Barceloną ułatwia kolejka, która biegnie wzdłuż wybrzeża, kursuje punktualnie, dość często i do późnych godzin wieczornych więc nie powinno być kłopotów z przejazdem w obie strony.

Dla miłośników wylegiwania się w słońcu jest jeszcze jedna ważna wiadomość – plażowicze na Costa Brava są bardzo mile widziani. Plaże są piaszczyste lub piaszczysto-żwirowe i wyjątkowo szerokie – idealne miejsce do kąpieli słonecznych. Nic zatem w tym dziwnego, że są zawsze oblegane – to ulubione miejsce turystów regenerujących wewnętrzne akumulatory w tej części Europy. Nie ma na co czekać – najlepsze rozwiązanie to szybkie spakowanie walizki i wybranie najbliższej wycieczki na Costa Brava, na Dzikie Wybrzeże…