Girona

Girona

Bardzo często w kontekście perełek Hiszpanii mówi się o Barcelonie, Madrycie czy takich kurortach jak Costa Brava. Tymczasem warto spędzić wczasy inaczej, wybierając się chociażby do Girony. Magiczne ulice tego miasta, zwłaszcza nocą, potrafią zafascynować. Tutejsza starówka, która jest jedną z pięciu najlepiej zachowanych w całym kraju, czy też pełne barw domy i widokowe mosty to zaledwie początek czekających tu niespodzianek.

Atrakcje turystyczne magicznej Girony

Zwiedzanie tej nietuzinkowej, hiszpańskiej metropolii warto rozpocząć od Starego Miasta. Na turystów czeka tutaj Plac Kataloński ulokowany na moście i nad rzeką, Ogrody Niemieckie oraz katedra. Warta eksploracji jest także ulica świętego Dominika, bowiem można tutaj zachwycić się niesamowitym krajobrazem oraz dojść do średniowiecznej bramy i uroczej kawiarni, idealnej na krótki odpoczynek.

Niewątpliwą atrakcją jest wspomniana wcześniej katedra. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim niezwykłe położenie, gotyckie wnętrza i barokowa fasada. Poza tym można tutaj podziwiać największą na całym świecie nawę główną oraz ciekawe prezbiterium powstałe w 1312 roku. W skarbcu zaś czeka Gobelin Stworzenia Świata, który pochodzi z 1100 roku i zachwyca mnóstwem scen, których motywem przewodnim jest stworzenie świata.

W Gironie magiczne są przede wszystkim widoki. Można tu podziwiać pochodzące ze średniowiecza barwne budynki, kolorowe fasady, grę światło-cieni. Najpiękniejsze krajobrazy rozpościerają się z sześciu mostów, z których warto przede wszystkim wybrać się na most Hortes między godziną 15:00 a 16:00.

W Gironie można dostrzec także ślady arabskie. W dość starej części miasta czekają chociażby Arabskie Łaźnie. Warto też zobaczyć muzułmańską Urnę Hiksena pochodzącą z X wieku. Posiada ona wiele niezwykłych zdobień, które są charakterystyczne dla sztuki arabskiej, zwłaszcza tej wcześniejszej.

Nie sposób pominąć też mniejszych placyków, takich jak St Domenec, St Felieu czy Pau. Piękna jest też główna aleja Rambla Libertad. To idealne zakątki na relaks, cieszenie się kawą na świeżym powietrzu i niezwykłą, hiszpańską atmosferą.

Girona to oryginalny i idealny kierunek na udane wakacje. Miasto to bowiem posiada w sobie tak wiele do zobaczenia i do odkrycia, że nie sposób się tutaj nudzić. Jednocześnie ma swój unikalny klimat oraz krajobrazy, które pozostają na długo w pamięci. To wszystko sprawia, że wczasy w tym zakątku świata są magicznym i fascynującym doświadczeniem.

Dodaj komentarz