Ciekawe miejsca

costa-brava-lloret-de-mar
Krajobraz Lloret de Mar

Costa Brava to rejon znajdujący się na północno-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, który czaruje swym pięknem – zobacz oficjalną stronę. Zwany również Dzikim Wybrzeżem pełen jest miejsc, w których można wypoczywać, relaksować się i zażywać kąpieli słonecznych. Niesamowite krajobrazy zawierające w sobie strome skaliste wybrzeża oraz złote piaski oblewane krystalicznie czystą wodą na długo pozostają w pamięci niczym pocztówki wysyłane z najpiękniejszych zakątków świata.
Costa Brava to także ciekawe miasta, najpopularniejsze z nich to niewątpliwie Lloret de Mar, Blanes oraz Tossa de Mar. Każde z metropolii ma swój unikalny klimat i miejsca, które warto zobaczyć. Lloret de Mar jest niewątpliwie najbardziej hałaśliwym i rozbawionym miastem jednocześnie posiadając liczne zabytkowe budowle, których początki sięgają średniowiecza.

Miasto to posiada także swoją plażę – Playa de Lloret. Można ją odnaleźć tuż przy promenadzie, a zaraz potem zapomnieć o całym świecie wśród złotego piasku oraz wód Morza Balearskiego. Mnóstwo tu restauracji oraz barów, a także możliwości ciekawego spędzania czasu, czy to nurkując czy też lecąc balonem lub płynąc statkiem z przeszklonym dachem.

Blanes choć równie rozrywkowe jest także jednym z najstarszych miast na całym wybrzeżu, dodatkowo zaś zachwyca swoją promenadą liczącą aż 4 kilometry i przepiękną plażą. Pełne klubów, barów i restauracji zachęca do dłuższego pobytu i porozkoszowania się czasem wolnym. Największą miejską plażą w Blanes jest Playa de S’Abanell. To idealne miejsce na wypoczynek (szukaj hotelu na booking.com). Plaża ta ma 3 kilometry długości, jest piaszczysta i wyposażona w leżaki oraz parasole.

Pomiędzy Lloret de Mar a Blanes można odnaleźć piękną plażę Cala Boadella, która ma około 250 metrów długości i urzeka swą malowniczością, a także spokojem. Często wybierają ją naturaliści, jednakże lokują się oni między skałami także plażowicze nie przeszkadzają sobie nawzajem. Można więc wybrać idealne dla siebie miejsce i cieszyć się cudowną pogodą i wspaniałymi warunkami do odpoczynku.

costa-brava-plaza
Plaża na Tossa de Mar

Nieco spokojniej aniżeli w Blanes czy Lloret de Mar jest w Tossa de Mar. Można tu zachwycić się starówką pochodzącą ze średniowiecza uważaną za jedną z najpiękniejszych w całym kraju, a także zwiedzić zabudowania forteczne, których początki sięgają XII wieku.

Z miastem tym także związane są plaże – piękne, piaszczyste i pełne złotego piasku. Można tu leniuchować do woli, jak również cieszyć się ciepłym morzem i cudownym słońcem. Na amatorów sportów wodnych czekają zaś takie atrakcje jak parachuting, windsurfing czy żeglarstwo.

Girona i rzeka Onyar

Girona – miasto posiada niezwykle malownicze ukształtowanie terenu, a to za sprawą aż 4 przecinających je rzek. Nad ostatnią z nich, Onyar, usytuowana jest najstarsza dzielnica Girony, Forca Vella, pełna monumentalnych budowli z czasów Średniowiecza. Pośród licznych, wąskich traktów znajdziemy nie tylko obiekty sakralne, ale również pełne uroku budynki mieszkalne. Na północ od starego miasta napotkamy na ślady krótkotrwałej dominacji Maurów na tym terenie. Szczególnie godny uwagi jest wybudowany w XII wieku kompleks Arabskich Łaźni, będący mieszanką stylu romańskiego z mauretańskim. Jednak najbardziej charakterystyczne dla Girony są wielobarwne budynki usytuowane wzdłuż rzeki Onyar, stanowią one częsty motyw lokalnych pocztówek.

Widok na Barcelonę

Barcelona – stolica Katalonii uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy, głównie za sprawą fenomenalnych budowli zaprojektowanych przez Antonia Gaudiego. Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta jest Sagrada Familia, secesyjna bazylika z silnymi wpływami sztuki katalońskiej oraz gotyckiej. Kolejnym świadectwem geniuszu Gaudiego jest Casa Batillo, budynek mieszkalny o bogatej ornamentyce nawiązującej do motywów zwierzęcych. W Barcelonie napotkamy również liczne, znacznie starsze zabytki architektoniczne. Można tam podziwiać trzy średniowieczne świątynie gotyckie, a także monumentalną bazylikę z epoki Baroku. Warto wybrać się również do Barii Gotic, centralnej części barcelońskiej starówki. Przespacerujemy się tam po brukowanych uliczkach pośród urokliwych kamieniczek. Również amatorzy sztuki będą zadowoleni z pobytu w Barcelonie. Na terenie miasta można odwiedzić galerie poświęcone twórczości Joana Miro, Pabla Picassa czy Antonia Tapiesa.

Dodaj komentarz